فرش ایپک و تفاوت با دیگر فرش ها

فرش ایپک

نقد و برسی فرش ها ایپک

فرش ایپک و تفاوت با دیگر فرش ها:

مقدمه:

فرش و قالیچه درخانه ما ایرانی ها حرف اول را میزند

اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر  به رنگ و طرح آن نیست  و رازهایی  درباره جنس فرش وجود دارد  که بهتر است  آنها را بدانید.

برای خرید فرش و قالیچه دلخواه خود  باید نسبت به شناخت مزایا و معایب آن آگاه باشیم. فرش ها انواع مختلفی دارند که باید نسبت به آن و جنس  آن مطلع باشیم

فرش از همان ابتدا به عنوان زیر انداز و یاکف پوش تعریف کرد.

فرش ایپک

برای خرید فرش باید به اندازه و طرح آنها نیز دقت کرد

باتا کردن فرش از قسمت میان و روی هم قرار دادن این دو قسمت را می توان تقارن طرح را نسبت به محورهایی که از مرکز فرش می گذرند را تشخیص داد. این عمل را می توان به وسیله متر یا خط کش نیز انجام داد و فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به یکدیگر بسنجید.

فرش در نور طبیعی و توجه به رنگ آن و اطمینان از ثبوت رنگ های آن

همچنين فرش را بايد از زواياي مختلف و در نور طبيعي مورد مطالعه قرار داد. رنگ فرش در جهت خواب آن تيره‌تر از رنگ آن در جهت عكس خواب فرش به نظر مي‌رسد. در نتيجه خطوط طرح درجهت عكس خواب به نحو مشخص‌تري ديده مي‌شود. همچنين بايد رنگ فرش در تمام سطح آن يكنواخت باشد و مخصوصاً در فرش‌هاي كف ساده دو رنگي و اختلالات رنگ ديده نشود. لذا رنگ فرش به اندازه كافي غني و كامل باشد و قسمت انتهايي پرز با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد چون اين اختلاف نمودار آن است كه فرش با رنگ‌هاي جوهري رنگ شده است. با ماليدن تكه پارچه مرطوب بر روي قسمت‌هاي رنگ‌دار مشكوك مي‌توانيد از ثبوت رنگ‌هاي فرش اطمينان حاصل كنيد.

بررسی کیفیت فرش

فرش را از نظر كيفيت پرزهاي آن نيز بايد مورد بررسي قرار داد. پرز فرش بايد با دوام، درخشان و انعطاف پذير باشد فرش‌هاي با پرز نرم نسبت به فرش‌هاي با پرز ضخيم دوام كمتري دارند و همچنين تمايل بيشتري به جذب گرد و خاك داشته و مانند فرش‌هاي با پرز خشن نيز تميز نمي‌شوند.

فرش و موکت

پشت فرش از لحاظ نحوه تراکم وکوبیدگی ویکنواختی طرح

شايد مهمرين عاملي كه در انتخاب فرش بايد مورد توجه قرار گيرد بافت آن است. براي بررسي چگونگي بافت فرش بهتر است آن را از قسمت پشت مورد مطالعه قرار دهيد. چون در پشت فرش كيفيت بافت مشخص‌تر است. با مطالعه پشت فرش به بسياري از نكات آگاهي خواهيد يافت كه با بررسي رويه فرش امكان آن ميسر نيست از قبيل تعداد گره‌ها، نحوه تراكم و كوبيدگي پودها و همچنين يكنواختي طرح، شمارش دقيق گره‌ها در واحد سطح را به كمك ذره‌بيني كه به يك قاب مدرج به واحدهاي اندازه‌گيري (سانتي‌متر – اينچ) متصل شده است مي‌توان انجام داد. با اين وسيله تعداد گره‌ها را در عرض و طول يك قاب جداگانه بشماريد و در يكديگر ضرب نماييد تا تعداد گره‌هاي موجود در واحد سطح فرش به دست آيد.

ولي در اين كار نهايت دقت بايد معمول شود چه اختلاف شمارش يك و يا دو گره نتايج بسيار غلطي را در محاسبه كلي ارائه خواهد داد. براي صحت بيشتر محاسبه بهتر است شمارش گره‌ها را در چند نقطه مختلف فرش انجام داده و معدل آنها را ملاك محاسبه قرار دهيد (تراكم قسمت‌هاي پايين فرش معمولاً بيشتر از قسمت‌هاي بالايي آن است).در مورد بافت فرش توجه داشته باشيد كه پود فرش‌هاي يك پوده هيچگاه به چشم نمي‌خورد و تنها در فرش‌هاي دو پوده و بيشتر است كه بعضاً در پشت فرش امتداد پودها ديده مي‌شوند و هرگاه رديف‌هاي بافته شده بهتر كوبيده شده باشند پودها كمتر ديده مي‌شوند

بررسی فرش از لحاظ پوسیدگی و همچنین رفوشدگی

با ملاحظه  پشت فرش قسمت‌هايي را كه بافت ناجور داشته و يا احتمالاً پوسيده و يا رفو شده باشند بهتر مي‌توان تشخيص داد. قسمت‌هاي رفو شده معمولاً زبرتر و محكم‌تر از ديگر نقاط فرش است. و با كمي دقت علائم سوزن خوردگي را در آن مي‌توان مشاهده كرده و بعلاوه با تا كردن فرش در سمت‌هاي مشكوك به پوسيدگي صداي خفيف و مخصوص شكستگي احساس خواهدشد.در موقع بررسي پرزهاي فرش توجه داشته باشيد ارتفاع پرز معيار ظرافت فرش نيست. براي كنترل كيفيت پرزهاي فرش و چگونگي پرداخت آنها بايد پرزها را با دست مالش داد در قسمت‌هاي مختلف ارتفاع پرزها بايد به يك اندازه بوده و اثر از تموج در آنها نبايد باشد.يكي از دلايل نامنظم بودن پرزها علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم شستشوي خشن الياف فرش است

خرید ازتجارت خانه های معتبر که فرش خریداری شده را ضمانت می کند

در مورد مكان خريداري فرش بايد گفت كه هيچگاه فرش را از افراد نامشخص و مشكوك خريداري ننماييد. براي از دست ندادن نقدينه خود و جلوگيري از گرفتاري‌هاي بعدي منطقي‌تر است حتي با قيمت‌هاي بالاتر فرش را از تجارت‌خانه‌هاي معتبر و با سابقه و شهرت خوب و يا از فروشندگان مجاز و سيار اين مؤسسات خريداري كنيد. به هنگام خريد فرش حتماً ورقه خريد و ضمانت‌نامه‌اي كه حاوي تمام مشخصات فرش است از فروشنده درخواست كنيد. اين مدارك در موقع خريد و فروش بعدي، سرقت، بيمه و حمل و نقل فرش بسيار مفيد واقع خواهد شد. در ضمانت‌نامه فرش‌هاي قديمي و آنتيك علاوه بر مشخصات معمولي بايد سال بافت و حتي‌المقدور شجره‌نامه فرش مندرج باشد.

فرش ایرانی

هماهنگی با دکوراسیون منزل

رعايت برخي اصول در رابطه با انتخاب فرش و دكوراسيون، علاوه بر آنكه نشانگر ذوق و سليقه خريدار است. در دوام و پاكيزگي و نمود هرچه بيشتر فرش نيز تاثير انكارناپذيري دارد. در اين ارتباط بايد عوامل رنگ، بافت و طرح فرش را مورد توجه قرار داد به عنوان مثال فرش‌هاي كم دوام، ظريف، ابريشمي، قديمي و عتيقه و يا زمينه روشن را نبايد در اطاق نشيمن، نهارخوري و اطاق‌هاي كودكان قرار داد. محل‌هاي مناسب براي اينگونه فرش‌ها معمولاً اطاق‌هاي پذيرايي، خواب، كتابخانه و به طور كلي مكان‌هاي كم رفت و آمد مي‌باشد. فرش اطاق نهارخوري بايد به اندازه‌اي باشد كه پايه‌هاي صندلي‌هاي مستقر در اطراف ميزنهارخوري كاملاً بر روي آن قرار گيرد. به عبارتي ديگر ابعاد فرش بايد از هر طرف حداقل 60 تا 70 سانتي‌متر بزرگتر از اندازه‌هاي ميز نهارخوري باشد.

در سالن‌هاي پذيرايي فرش مقابل مبل‌ها و كاناپه را به اندازه‌اي انتخاب مي‌كنند كه ضمن پوشش مساحت مور نظر مقداري از سطح آن نيز زير پايه‌هاي مبل‌ها و كاناپه قرار گيرد. توصيه‌اي ديگر در اين مورد داريم و آن اين است كه هيچگاه مساحت مقابل کاناپه و مبل ها را با يك جفت قاليچه مفروش ننماييد كه از نقطه نظر زيبايي تاثير نامطلوب و ناخوشايندي دارد. به جاي مفروش نمودن اطاق خواب با يك تخته فرش بزرگ كه اجباراً قسمت‌هايي از آن زير تخت خواب مي‌رود توصيه مي‌شود از چند تخته قاليچه كوچك و پاتختي ترجيحاً رنگ‌هاي روشن استفاده شود. عامل طرح در انتخاب فرش براي مكان‌هاي مورد نظر نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است به عنوان چند اصل كلي مي‌توان گفت كه در منازل و محل‌هايي كه با مبلمان استيل و تزئين شده باشند.

فرش ipek درترکیه  حدود 11سال شروع به کار کرده است و حدود یکسال است که وارد ایران شده است.

نکات مهم برای انتخاب فرش ipek:

1)دارای استانداردهای محصول مشترک ایران وترکیه

2)مخمل فرش های ابریشمی

3)قابل شستوشو در ماشین لباسشویی

4)مساحت  کف تمام فرش ترمز دار است

5) جنس لاتکس آلمانی است و دارا 34سایز متفاوت است

6)در هزار دویست نقش  وطرح متفاوت است

7)جنس فرش سبک و بادوام *گارانتی یک ساله

8) قابلیت سفارشی چاپ(برای خریده عمده )

انواع فرش ipek:

فرش ایپک انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی و کاربرد مخصوص به خود را دارند:

پادری

کناره

قالیچه

قالیچه‌ها از قالی هم کوچک‌تر هستند؛ یعنی از ۴ متر هم کم‌تر هستند. کناره‌ها نیز فرش‌هایی هستند که اغلب در راهروها و کناره‌های خالی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به تعاریفی که در بالا ذکر شده، فرش‌های ipekرا از لحاظ ابعاد و اندازه در 3نوع دسته‌بندی می‌کنند. این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از:

1)پادری

به قالیچه های کوچک به اندازه پاگرد پادری گفته میشود

2) کناره

فرشی که در راهروها و راه‌پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پهنای این نوع فرش‌ها از ۷۰ / ۱ تا ۵ / ۰ متر و طول آن‌ها از ۱۰ – ۳ متر متفاوت است و در بعضی موارد ویژه نیز تا ۱۵ متر است.

3)قالیچه

فرش‌هایی که مساحت آن‌ها از ۴ مترمربع کمتر است. اندازه قالیچه‌های متعارف شامل ۲۰ / ۲*۴۰ / ۱ و ۵ / ۲*۵ / ۱ متر هست.

مهم ترین تفاوت فرش ها با فرش ایپک:

بعضی از فرش ها دارای الیاف های مصنوعی مانند :نایلون،پلی استر و غیره هستند که ممکن است رنگ آنها بعد از چند سال استفاده شادابی خود را از دست بدهد و همچنین بخاطر مصنوعی بودن گرد وخاک بیشتری را نسبت به فرش ایپک به خودش جذب کند.

*مهم ترین تفاوت فرش ایپک بادیگر فرش ها در کیفیت آن است و قابل شستشو بودن آن تا 40درجه سانتی گراد.

کلام آخر

فرش ها انواع واقسام مخصوص خود را دارند که باتوجه به کاربردی که برای ما دارند یا مد نظرمان هست باید آن ها را بشناسیم .

باشناخت هرچه بهتر جنس و انواع فرش ها وقالی ها می توانیم به بهترین انتخاب برای زینت بخشی به خانهایمان برسیم هریک از انواع فرش ها با کاربردی که دارد می تواند بخشی از خانه ما علاوه بر زینت بخشی محافظ نگه دارد.

دیدگاه شما

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.