NFC چیست؟ و کاربردش در گوشی های هوشمند چیست ؟

NFC چیست

فناوری NFC

NFC چیست با پیشرفت تکنولوژی، زندگی روز به روز راحت تر می شود. یکی از تکنولوژی های جدیدی که علاوه بر تسهیل ارتباطات میان گجت های هوشمند، موجب افزایش سرعت انجام کار ها شده، فناوری NFC است. که امروزه بیشتر دستگاه های هوشمند از آن برخوردار هستند.

ارتباط سریع تر میان تلفن های همراه و پرداخت الکترونیکی پول، تنها بخشی از قابلیت های NFC است. اگر قصد دارید با این تکنولوژی، کاربرد ها و نحوه فعال سازی آن در انواع اسمارت فون ها آشنا شوید، ما را در ادامه همراهی کنید.

فناوری NFC چیست؟

NFC مخفف عبارت Near Field Communication به معنای “ارتباط در محدوده نزدیک” است. که در اصل راهی برای تعامل میان تلفن های همراه، تبلت، لپتاپ و سایر دستگاه ها در فاصله های کوتاه به حساب می آید. فناوری NFC نسخه تکامل یافته RFID یا سامانه شناسایی امواج رادیویی است. این سامانه از سیگنال های الکتریکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن اطلاعات بدون تماس میان اشیا استفاده می کند.

NFC چیست

NFC چگونه کار می‌کند؟

حال که متوجه شدیم واژه NFC چیست و چه معنایی دارد، نوبت به شرح نحوه عملکرد آن می‌رسد. تکنولوژی که کاربرد اتصال NFC بر پایه آن استوار است یک تکنولوژی ساده و آسان محسوب می‌شود. اتصال NFC مبتنی بر تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی تکامل یافته‌ای است که بر روی یک چیپ یا تراشه اختصاصی اعمال شده و به این صورت دستگاه را قادر به ارتباط بیسیم می‌کند. بنابراین به زبان ساده باید بگوییم که nfc یک فرکانس رادیویی ایجاد می‌کند و از طریق آن ارتباط مابین دو دستگاه را برقرار می‌سازد. هنگامی که قابلیت ارتباط NFC دو دستگاه فعال باشد، آن دو می‌توانند حجم کمی از اطلاعات را مابین یکدیگر منتقل نمایند. تنها شرط لازم این است که دو دستگاه به یکدیگر نزدیک باشند. در این نوع ارتباط دو طرفه نیازی به وارد کردن کد تایید وجود ندارد. همچنین قابلیت اتصال NFC مصرف انرژی بسیار پایینی دارد.

کاربرد NFC در گجت‌های هوشمند

NFC چیست : شاید تصور کنید که NFC چندان کارایی جالبی در گجت‌های هوشمند و موبایلی ندارد. اما باید بدانید که این طرز تفکر صحیح نیست. ارتباط NFC می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی را برایتان به ارمغان بیاورد که برخی از جالب‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

استفاده از NFC به منظور پرداخت الکترونیکی و بیسیم

این روزها یکی از قابلیت‌هایی که در حال فراگیر شدن است مربوط به قابلیت‌های “پرداخت الکترونیکی بیسیم” می‌شود. که از طریق گجت‌های موبایلی صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال قابلیت : اپل پی (Apple Pay)، سامسونگ پی (Samsung Pay) و اندروید پی (Android Pay) چند نمونه از اصلی‌ترین این نوع قابلیت‌ها به شمار می‌روند.

تمام این قابلیت‌ها مبتنی بر اتصال NFC هستند و اگر گجت هوشمند شما از NFC پشتیبانی نکند. قادر به استفاده از سرویس‌های پرداخت الکترونیکی نام برده شده هم نخواهید بود. بنابراین یکی از مزیت‌های ساعت‌های هوشمندی که ضمن تجهیز به چپی NFC از این اتصال پشتیبانی می‌کنند این است که می‌توانند به صورت مستقل با سرویس‌های پرداخت الکترونیکی تعامل داشته باشند. برای مثال شما با استفاده از اپل واچ (Apple Watch) خود می‌توانید و قابلیت NFC آن می‌توانید از سرویس اپل پی استفاده کنید و خریدهای خود را تکمیل نمایید. قابلیت NFC می‌تواند کاربردهای دیگری را هم داشته باشد که :

NFC چیست

استفاده از NFC به منظور پرینت آنی عکس‌های شما

پرینترهای خاصی وجود دارند که از اتصال NFC پشتیبانی می‌کنند. اگر گوشی هوشمند شما از NFC پشتیبانی کند و یک پرینتر وایرلس مجهز به چیپ NFC داشته باشید. می‌توانید به صورت بیسیم و از طریق ارتباط NFC به صورت آنی و ظرف چند ثانیه از عکس‌های دیجیتالی خود نسخه چاپی دریافت کنید. برای انجام این کار کافیست که از اپلیکیشن‌هایی همچون موبایل پرینت (Mobile Print) استفاده کنید.

استفاده از NFC به منظور انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود اتصال NFC می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون می‌شود. البته برای انجام این کار باید حتما تلویزیون شما هم از قابلیت NFC پشتیبانی کند. در اغلب تلویزیون‌های مدرن در بخش پشتی بدنه دستگاه برچسب NFC زده شده است که با نزدیک کردن گوشی به آن قادر به انتقال تصویر از موبایل به نمایشگر تلویزیون می‌شوید. در برخی از مدل‌ها و موارد هم لازم است تا اپلیکیشن خاصی دانلود و از آن استفاده شود. در هر صورت یکی دیگر از کاربردهای جالب NFC مربوط به انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون می‌شود.

استفاده از NFC به منظور شارژ باتری گجت هوشمند

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود چیپ NFC در برخی از گجت‌ها قابل استفاده می‌شود. مربوط به امکان شارژ باتری گجت از طریق NFC است. در این روش بدون نیاز به وجود هیچ کابلی مابین گوشی و پد شارژر، باتری دستگاه شارژ می‌شود.

استفاده از NFC به منظور انتقال صدا به اسپیکر

اسپیکرهای خاصی وجود دارند که از ارتباط NFC پشتیبانی می‌کنند. اگر این نوع از اسپیکرها را در اختیار دارید، کافیست که گوشی هوشمند خود را به بخشی از آن که برای انتقال داده از طریق NFC مشخص شده است، نزدیک کنید. با گوشی خود یک موزیک پخش کنید و مشاهده خواهید کرد که صدای خروجی از اسپیکر پخش می‌شود.

استفاده از NFC در کارت‌هایی همچون کارت غذای دانشگاه‌ها، بلیت مترو و غیره

NFC چیست

NFC چیست : حتما تجربه معطل شدن در صف سلف سرویس دانشگاه را داشته‌اید!. سیستم‌های هوشمندی که در دانشگاه‌های به منظور ارائه غذا به دانشجویان از آن‌ها استفاده می‌شود. مبتنی بر اتصال NFC هستند. هنگامی که شما کارت غذای خود را در کنار ریسیور قرار می‌دهید و ژتون خود را دریافت می‌کنید. از طریق چیپ NFC یک ارتباط رادیویی مابین کارت و دستگاه برقرار شده و اطلاعاتی رد و بدل می‌شود. از این سیستم در مکان‌های دیگری همچون تایید بلیت مترو و غیره هم استفاده می‌شود.

استفاده از NFC به منظور قفل گشایی درب مکان‌های مختلف یا اتومبیل

برخی از اتومبیل‌ها نظیر اتومبیل‌های شرکت BMW سوئیچ اختصاصی دارند که به چیپ NFC مجهز است. این نوع سوئیچ‌ها با نزدیک شدن به چیپ NFC اتومبیل منجر به شدن درب خودرو می‌شوند. همچنین در قفل‌های خاصی هم از چیپ NFC استفاده می‌شود. که به موجب آن کارکنان یک شرکت یا کارخانه قادر به عبور و مرور در محل‌هایی می‌شوند که تایید عبور دارند. حتما در فیلم‌ها دیده‌اید که افراد از این نوع کارت‌های شناسایی به منظور عبور و مرور در مکان‌هایی نظیر شرکت، کارخانه و غیره استفاده می‌کنند.

فعال کردن NFC در گوشی اندروید

ابتدا NFC و Android Beam را بر روی هر دو دستگاه فعال کنید. سپس دو دستگاه را روبروی هم قرار دهید و با روبرو شدن اعلان تایید ارسال، با تاچ کردن صفحه گوشی، عملیات انجام می شود.

فعال کردن NFC در گوشی آیفون

گوشی های آیفون دیرتر از سایر شرکت ها مجهز به قابلیت NFC شد. از این تکنولوژی تنها برای پرداخت الکترونیکی بدون تماس (Apple Pay) می توانید استفاده کنید.

از کجا بفهمیم گوشی NFC دارد؟

راحت ترین راه، چک کردن اطلاعات سخت افزاری تلفن همراه خود در فضای وب است. به علاوه اگر باتری گوشی شما آنتن NFC داشته باشد، عبارت Near Field Communication بر روی آن حک شده است. همچنین با سرچ کردن عبارت NFC در تنظیمات گوشی، می توانید از دارا بودن این قابلیت در تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنید.

نتیجه گیری

NFC تکنولوژی جدیدی به حساب می آید برای همین زیرساخت های لازم برای استفاده از قابلیت های این فناوری مانند عبور از ورودی های ایستگاه های مترو و اتوبوس هنوز به اندازه کافی در کشور ما، فراهم نشده است. در پایان پیشنهاد می کنیم در صورتی که شما هم تجربه ای در زمینه به کاربردن NFC دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه شما

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.